Obsługa żurawi

Żuraw przenośny (przeładunkowy) to dźwignica zamontowana na samochodzie ciężarowym pomiędzy kabiną kierowcy a skrzynią lub z tyłu pojazdu, służąca do załadunku towaru na samochód oraz jego rozładunku; w tym żurawie leśne służące do załadunku i rozładunku drewna (zalicza się tu również harvester’y i forwarder’y – specjalistyczne maszyny przeznaczone do zrywki lub/i transportu drewna).

Wszystkie żurawie przenośne (przeładunkowe) podlegają dozorowi technicznemu.

Jednak żurawie przenośne (przeładunkowe) o udźwigu do 250 kg z wyłączeniem żurawi służących do przemieszczania osób ustalono formę dozoru uproszczonego (urządzenia nie wymagają zgłoszenia do UDT i badań, ale należy zapewnić konserwację i obsługę przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia; uprawnienia do obsługi nie są wymagane przy urządzeniach z napędem ręcznym).

Żuraw samojezdny to dźwignica na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym, używana głównie do prac przeładunkowych i montażowych; składa się z wciągarek i wychylnego wysięgnika, co pozwala na podnoszenie i opuszczanie ciężaru oraz jego przemieszczanie.

Żuraw stacjonarny to dźwignica pracująca w ruchu przerywanym, przeznaczona do przemieszczania ładunków w przestrzeni ograniczonej wysokością podnoszenia, długością wysięgnika oraz kątem obrotu wysięgnika. Żuraw warsztatowy najczęściej składa się z zamontowanego na stałe do podłoża słupa z obrotowym wysięgnikiem lub samego wysięgnika zamocowanego obrotowo np. do ściany lub innej maszyny. Mechanizmy podnoszenia i zmiany wysięgu najczęściej realizowane są poprzez wykorzystanie wciągnika poruszającego się po wysięgniku.

Szkolenie w zakresie obsługi żurawi  to 35 godzin. Program szkolenia jest uzgodniony i zaakceptowany prze UDT zgodnie z najnowszymi wytycznymi 2020. Kurs kończy się egzaminem państwowym. Zaświadczenie kwalifikacyjne tej kategorii uprawnia do obsługi żurawi stacjonarnych oraz żurawi przenośnych i przewoźnych.

Program szkolenia:

  1. Wymagania kwalifikacyjne dla osób obsługujących urządzenia transportu bliskiego podlegające dozorowi technicznemu
  2. Rodzaje urządzeń transportu bliskiego podlegające dozorowi technicznemu
  3. Udźwig
  4. Pojęcie stateczności
  5. Budowa urządzeń
  6. Budowa żurawi
  7. Mechanizmy oraz ich  budowa i działanie
  8. Urządzenia zabezpieczające stosowane w żurawiach
  9. Wyposażenie (elektryczne, pneumatyczne, hydrauliczne
  10. Obsługa żurawi: czynności operatora przed przystąpieniem do pracy, w czasie pracy i po jej zakończeniu, sterowanie mechanizmami urządzeń, sprawdzenie działania.
  11. Obsługa budowa żurawi: czynności operatora przed przystąpieniem do pracy, w czasie pracy i po jej zakończeniu, sterowanie mechanizmami urządzeń, sprawdzenie działania. (część praktyczna)
  12. Współpraca z hakowymi
  13. Praca w specyficznych warunkach
  14. Warunki bezpiecznej pracy
  15. BHP przy obsłudze urządzeń
  16. Niebezpieczne uszkodzenie/nieszczęśliwy wypadek – procedura postępowania

Po zakończonym szkoleniu przeprowadzamy egzamin wewnętrzny. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku wydajemy zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Aby uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego należy zdać egzamin przed Komisją powołaną przez UDT. Z ramienia instytucji szkoleniowej ustalamy miejsce i termin egzaminu.

 

Informacje i zapisy Sylwia Kaczmarek 794-543-096